KNJIŽEVNI SUSRET S GORANOM REMOM

Autor: Tomislav Jozinović, 31. 10. 2017.

Vinkovačka jesen obiluje kulturnim događanjima. Sve krene u rujnu  s Vinkovačkim jesenima pa preko filmskih događanja kulminira književnim susretom posvećenim našim  Vinkovčanima –  Danima Josipa  i Ivana Kozarca.

Već je uobičajeno da tada  pisci posjećuju  vinkovačke škole  pa tako, unatrag nekoliko godina, i naša škola  organizira susret s nekim od  gostujućih književnika.  Ove je godine to bio  Osječanin Goran Rem.

U prostoru školske knjižnice, 27. listopada,  susret su upriličile  profesorice Hrvatskoga jezika u našoj školi: Maja Bukna i Branka Dukić  Brčić, knjižničarka Ivona Jozić  s moderatoricom Ivanom Saplaić, a pozvani su bili svi zainteresirani učenici.  Lako je bilo uočiti iznenađenje  učenika kada je gost ušao u knjižnicu jer su očekivali nekog… starijeg, a pred njima stoji Goran Rem. Ukratko ga je predstavila  profesorica Saplaić, a onda riječ prepustila njemu.

Vinkovci ovom književniku  nisu nepoznanica jer je u njima proveo dio života pa je svima prisutnima druženje brzo prošlo. U tih sat vremena on se prisjećao svoga života u Vinkovcima, mjesta i ljudi koji su njemu bili važni i kultni, pokušao je  podcrtati koliko su Vinkovci važni u kulturnom razvoju Slavonije u drugoj polovici 20. stoljeća  i koje su sve umjetnike (raznih profila) iznjedrili te pročitao neke svoje pjesme.

Učenike je zanimalo koliko  treba vremena da nastane jedna pjesnička zbirka kao i što ga sve inspirira , ali i kako je to kada kao srednjoškolac objaviš pjesničku zbirku.

Druženje i razgovor potrajali bi i duže da nije imao i drugih obveza.  Želja nam je da u nekim narednim književnim susretima ponovno bude naš gost.

Ivana Saplaić, prof.

Ovaj mjesec: 12007