Izvješće o održanom međužupanijskom stručnom skupu

Autor: Ivona Turda, 15. 7. 2022.

U Poljoprivredno šumarskoj školi u Vinkovcima je 8. srpnja 2022. održan međužupanijski stručni skup pod nazivom Korelacija ishoda poučavanja nastavnog predmeta Kemija i međupredmetne teme Zdravlje i Održivi razvoj. Sudionici skupa su bili učitelji i nastavnici kemije iz osnovnih i srednjih škola županija Zagrebačke, Sisačko-moslavačke, Virovitičko-podravske, Požeško-slavonske, Brodsko-posavske, Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske županije i Grada Zagreba.

Sudeći prema broju prijavljenih sudionika te evaluaciji o provedenim predavanjima i radionicama, realizirani su ciljevi skupa. U uvodnom dijelu skupa, sudionicima se obratila ravnateljica Škole, Ružica Zucić, dipl. ing. te je svojim inspirativnim predavanjem motivirala sudionike na promišljanje o povezanosti ishoda poučavanja nastavnoga predmeta Kemija te ostvarivanju korelacije s očekivanjima međupredmetnih tema Zdravlje i Održivi razvoj. Na temelju provedenih projekata Škole, sudionici su se mogli uvjeriti u opravdanost interdisciplinarnog pristupa te o značenju provedbe istraživačke nastave usmjerene na postignuća učenika pri usvajanju znanja i kompetencija koje primjenjuju u svakodnevnom životu. Naglašen je timski rad svih nastavnika Škole pri provođenju niza projektnih aktivnosti. Tijekom stanke sudionici su uz stručno vodstvo domaćina, posjetili školski vrt te se upoznali sa suvremenim tehnologijama uzgoja na poljoprivrednom gospodarstvu. Sudionike se posebno dojmio način gospodarenja prinosa od uzgoja poljoprivrednih kultura te tehnologija izrade pekarskih proizvoda za potrebe škole. Kako bi nastava kemije, a i stručnih predmeta, bila što uspješnija, sudionici su imali prilike slušati predavanje o primjeni stručne terminologije te sudjelovati u radu radionica Ishodi poučavanja i kemijska terminologija u primjeni, Od ishoda poučavanja do istraživačke nastave, Izrada sapuna i filcanje prirodnom vunom, Izrada mirisnih svijeća recikliranjem otpadnog ulja iz friteza i Kemijskim računom do zdravlja.

dr. sc. Olgica Martinis

viša savjetnica za kemiju, Agencija za odgoj i obrazovanje