2013-05-24 20:17:10

Novi smjerovi na upisu u 1. razred 2013./2014. školske godine

 

Od školske godine 2013./2014. u I. razredima u 54 srednje škole u Hrvatskoj kreće provedba novih strukovnih kurikuluma, koji se mogu prijaviti kroz Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole. 

 

 

Od školske godine 2013./2014. u I. razredima u 54 srednje škole u Hrvatskoj kreće provedba novih strukovnih kurikuluma, koji se mogu prijaviti kroz Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole. 

Novi strukovni kurikulumi nastali su kroz sveobuhvatno istraživanje potreba našega gospodarstva, a u njihovoj izradi sudjelovali su svi važniji predstavnici poslodavaca, visokoškolskih ustanova, sindikata, djelatnici škola i dr. 

Novi kurikulumi daju značajnije stručne kompetencije nego postojeći i po metodologiji izrade usklađeni su sa smjernicama Europske unije, a posebno je važno naglasiti da su novi kurikulumi usklađeni s potrebama tržišta rada i s odredbama novoga Zakona o hrvatskom kvalifikacijskom okviru (HKO). 

Implementacijom  ovih kurikuluma hrvatsko strukovno obrazovanje prati najvažnije europske smjernice razvoja strukovnog obrazovanja na način da se: prvi put u škole uvode „otvoreni“ kurikulumi koji su podložni promjenama i stalnom inoviranju u skladu sa zahtjevima pojedinaca, našega društva i potrebama Europske unije – zajednice u koju ulazimo; daje nastavnicima veća autonomija, kreativnost i sloboda u korištenju novih nastavnih metoda te u planiranju i realizaciji nastavnih jedinica; učenike osposobljava za nove procese učenja i stjecanje relevantnih kompetencija za rad ili nastavak obrazovanja te ih se priprema za sudjelovanje u procesima cjeloživotnog učenja

Agrotehničar

Eksperimentalni program ( zamjenjuje dosadašnje programe zanimanja poljoprivredni tehničar opći, poljoprivredni tehničar biljne proizvodnje i stočar)

Trajanje obrazovanja : 4 godine

Uvjeti upisa, tijeka i završetka obrazovanja: Završena osnovna škola

Ključna svrha: Proizvodnja, dorada, prerada i ponuda poljoprivrednih proizvoda i proizvoda animalnog podrijetla.

Opis zanimanja:

Organizira rad i radi na poljoprivrednim gospodarstvima (OPG, obrti, trgovačka društva, zadruge), u ustanovama (škole, instituti, agencije) u području proizvodnje, dorade, prerade i tržišta proizvoda biljnog i animalnog podrijetla (stočarstvo, ribarstvo i pčelarstvo). Poslove može obavljati samostalno ili kao zaposlenik.

Agrotehničar treba imati dobro razvijene psiho-motoričke sposobnosti; spretnost ruku, vid, opip, sluh i okus. Treba imati razvijene higijenske navike, ekološku osviještenost, osjećaj za estetiku, razvijene prezentacijske i komunikacijske vještine u prikazivanju proizvoda i usluga, inicijativnost i samostalnost u donošenju odluka, odgovornost pri  organizaciji, sklonost timskom radu, pripremi i provođenju tehnoloških procesa/zadataka, poduzetničke vještine, cjeloživotno učenje, praćenje novih tehnologija.

 

Agrotehničar može u okviru svog zanimanja napredovati u položajna zvanja:

·         rad u javnim ustanovama; tehnički suradnik u odjelu, tehnički suradnik kontrolor,

·         tehnički suradnik vozač-kontrolor, tehnički suradnik matičar u stočarstvu, tehnički

·         suradnik za pripremu ambalaže, tehnički suradnik za prijem i identifikaciju

·         uzoraka, laborant za kontrolu stočne hrane i animalnih proizvoda

·          samozapošljavanje u sustavu OPG-a, poduzeća, obrta i zadruga koja se bave  poljoprivrednom proizvodnjom i proizvodnjom proizvoda prerađevina hrane i  dodataka hrani poljoprivrednog podrijetla

·         rad u veletrgovinama, trgovinama i specijaliziranim prodavaonicama za poljoprivredne proizvode i hranu

·          rad u poljoprivrednim ljekarnama

·         rad u kemijskoj industriji gnojiva i zaštitnih sredstava

·          rad na stočarskim farmama (govedarske, svinjogojske, peradarske, ovčarske, kozarske, ribnjacima, mrjestilištima, ergele)

·         rad na velikim ratarskim, voćarskim, vinogradarskim i vinarskim gospodarstvima kao tehničari u proizvodnji (traktoristi, kombajneri, rad u sušari, hladnjačama, internim laboratorijima)

·          rad na linijama za preradu poljoprivrednih proizvoda

·          rad na doradi proizvoda poljoprivrednog podrijetla (skladištima, silosima, vinogradima, voćnjacima, ljekovitog aromatičnog i začinskog bilja i proizvoda animalnog podrijetla)

·          rad u pčelinjacima, vinskim podrumima, vrtlarijama, vrtnim centrima i

vinotekama, plastenicima

·          rad na agroturističkim  gospodarstvima kao uposlenik ili voditelj

·         rad u školama kao suradnici u nastavi, na pokušalištima fakulteta kao tehničari

·          nadaren poslovnim duhom, kreativan, spreman preuzeti rizik agrotehničar može  osnovati i voditi vlastitu tvrtku, rad OPG-a i sl.

·         mogućnost stjecanja kvalifikacije više razine na visokoškolskim ustanovama i fakultetima.

                 

 Šumar

Eksperimentalni program

Trajanje obrazovanja : 3 godine

Uvjeti upisa, tijeka i završetka obrazovanja: Završena osnovna škola

Opis zanimanja:

Bavi se uzgojem, zaštitom, uređivanjem i iskorištavanjem šuma. Prikuplja podatke o obilježjima šumskih područja, predlaže načine uzgoja i iskorištavanja šuma te planira i provodi izvođenje radova na šumskom radilištu. U slučaju pojave bolesti i štetnika u šumi primjenjuje zaštitna sredstva. Pri radu se služi različitim mjernim i geodetskim instrumentima te alatima i pomagalima za uređivanje šuma i izradu drvenih poluproizvoda (sortimenata). Ujedno brine o zaštiti šuma, održavanju alata i strojeva, vodi evidenciju i statistiku izvršenih radova, te obavlja opažanja u svrhu zaštite šuma. Posao obavlja u prirodi, u različitim vremenskim prilikama i uvjetima. Uključuje povremeno podizanje težih tereta i izloženost buci i vibracijama, duže stajanje i hodanje. Treba imati prosječnu tjelesnu snagu i izdržljivost, uredne osjetilne organe i funkcije (vid, sluh, tjelesna postura i ravnoteža). Pri radu je važna savjesnost, samostalnost, sposobnost rješavanja problema te pravovremeno otkrivanje i sprečavanje opasnosti. Izložen je opasnostima kao što su teže povrede pri sječi i sl. stoga je vrlo važno pridržavati se propisa koji se odnose na zaštitu na radu.

 

                                         

 

 

 


Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci