Izvješće o obilježavanju Dana broja π .

Autor: Tomislav Jozinović, 18. 3. 2018.

3/14 godine 2018. je obilježen dan broja   π .

Sl.1. Za Dan broja π pano su uredile kreativne i vrijedne učenice: Ivana Draganić, Matea Perić, Nikolina Babić i Lucija Pepelko  (3e)

Sl.2.veliku pozornost učenika i nastavnika je privukao broj π od drveta koji je napravio Igor Strukar( 1a)

Sl.3.  Broj π  od drveta i hamera okružuju  pjesmeo Broju π, lenta vremena na kojoj su zapisane godine  od koje su pod vodstvom prof Savić su pjesme o razmišljanja o broju pi u matematici i fizici

Poezija na temu broja π

Najbolje pjesme  o broju π  je odabrala i uredila prof.Savić.( slike 4. I 5)

Cvjećari i broj π

Ove godine , prvi puta učenici smjera cvjećar sudjeluju u obilježavanju Dana broja π  .Pod vodstvom prof.Čondić, učenici su napravili prekrasan, cvjetni broj π  .

Sl.6. Broj π, napisan rukom cvjećara: Patrik Cvetković, Katarina Stojković i Damir Jurišić( 1f)

Sl.7. Patrik i Damir (1f)

RADIONICE:

Sl.8. 3/14 ,godine 2018. u holu škole

ZADATAK 1. PROMJER-  i    pi“

Opis zadatka:

Učenici odabiru dva ili više premeta koji imaju jednu od stranica krug.

Vrpcom mjere opsege krugova različitih promjera .

Odsijeku vrpce duljine opsega  i lijepe ih na pod .

Ravnalom ili metrom mjere ,promjere krugova,  na odabranim predmetima i nanose ih na vrpcu najveći mogući broj puta.

Uočavaju  da nije moguće na vrpcu to jest duljinu opsega nanijeti cijeli broj promjera već  za svaki krug se nanese  tri promjera  i uvijek ostane još jedan dio.

Tako smo „promjerili“ broj Pi.

Sl.9. Prvo se mora odabrati predmet.

Sl.10. Drugo, vrpcom  izmjeriti opseg nekoliko predmeta. ( Vladimir Ivanić 2h)

sl.11. Treće, vrpce se lijepe na pod ( Tola I Živković 2h )

Sl.12. Četvrto,prebrojati koliko promjera, svakog predmeta, sadrži opseg predmeta,izmjeren vrpcom.(  Ivan Šmigoc 2h)

Sl.13. bez obzira koliki je opseg predmeta tj.duljina vrpce – uvijek stane 3 promjera i još nešto =>PROMJER-ILI SMO PI

ZADATAK 2.

KVADRATURA KRUGA

Konstruiraj  (ravnalom i šestarom) kvadrat površine jednake površini kruga .

Nagradni fond:

1.Nobelova nagrada

2.Puno , puno novaca

3.Čast i slava

Sl.14.neriješeni matematički problem još iz Antičkoga doba je privukao pozornost učenika

sl.15. „Sad ćemo mi to riješiti.“    Luka Pranjković i Dragutin Gradečak (3a)

Sl.16. “Blizu“ Nobelove nagrade je rješenje koje je konstruirao Mateo Marević (1h).

ZADATAK 3.

Eksperimentalno određivanje broja :

1.BACANJE ŠIBICA

Pribor:    prazan list papira A3 i kutija šibica

Opis: s visine 40-tak centimetara bacite šibice i prebrojite koliko šibica siječe neki od pravaca

(radi veće točnosti bacanje ponovite više puta što više to bolje!!!)

FORMULA:

Zaključak:

sl.17.morate ponovno baciti

sl. 18.prebrojati šibice koje sijeku paralelne pravce

Sl.19. nakon nekoliko pokušaja, u formulu su uvršteni podaci i eksperimentalno smo odredili 3.14

Zahvaljujem svim učenicima koji su sudjelovali u obilježavanju Dana broja π te svojim trudom, kreativnošću i znanjem učinili upravo taj dan jedinstvenim.

Ipak, nadam se da iako su učenici računali, mjerili, razmišljali i učili da su se  i dobro zabavili .

A.Karaban,prof.

« Travanj 2024 »