Obilježavanje Svjetskoga dana matematike

Autor: Tomislav Jozinović, 15. 3. 2018.

U četvrtak 8.ožujka 2018. povodom Svjetskoga dana  matematike; najbolji matematičari od prvoga do četvrtoga  razreda, uživali su u prezentacijama o životu i radu poznatih svjetskih matematičara , Eratostenu, Leonhardu Euleru i Rene-u Descartes-u te sudjelovali u radionici na kojoj su :

1) Eratostenovim sitom „prosijavali“ skup prirodnih brojeva do 100, 2) napravili Eulerovu „kraljevsku šetnju“ ili „konjićev skok“ po šahovskoj ploči te došli do neobičnoga grafa,  3) tražili Eulerov pravac (konstrukcijom karakterističnih točaka trokuta ) i 4)Rješavali problem 7 mostova Koningberga

Leonhard Euler

Učenici Iva Kandrać i Igor Strukar (1a) su predstavili poznatoga švicarskoga matematičara i fizičara Leonhard-a Euler-a.

Sl2. Leonhard Euler( 15. travnja 1707.Basel ,Švicarska - 18. rujna. 1783. Petrograd, dvor Katarine Velike, Rusija)

Euler je imao izuzetnu memoriju i mentalnu sposobnost računanja. U posljednjih 17 godina života, potpuno slijep, je napisao veći dio svojih radova od ukupno 900.

Njegov doprinos fizici je u tome što je prvi primijenio i upotrijebio diferencijalni račun u fizici te uspostavio skup jednadžbi (poznat kao Eulerove jednadžbe) koji opisuje mehaniku fluida koja proizlazi iz Isaac Newtonovih zakona gibanja.

Euler je najpoznatiji po doprinosu u matematici po tome što je:

• započeo koristiti slovo e kao bazu prirodnoga logaritma
  • uveo oznaku za funkciju f
  • uveo oznaku i  za √−1.
  • začetnik teorije grafova
  • u trigonometriji je proširio sinusnu, kosinusnu i tangensnu funkciju i na druge kutove osim onih u pravokutnim trokutima.

Volio je rješavati zagonetke. Poznat je rješavanju nerješivoga  „Problema 7 mostova  Koningsberga“ (na rijeci Pregl) => rođena Teorija grafova

Sl3.današnja satelitska karta 7 mostova na rijeci Pregl i karta iz 18.st.

Sl.4. Kako konstrurati Eulerov pravac, objašnjava Igor u prezenataciji koju je pripremio s Ivom Kandrać (1a)

sl5.plakat o L. Euleru

ERATOSTEN

Učenice Ivana Draganić i Lucija Pepelko (3e) su predstavile Eratostena,grčkoga matematičara, fizičara,astronoma i geografa koji je veći dio života proveo u Aleksandriji u Egiptu, na sjeveru Afrike.

Bio je poznat kao knjižničar Aleksandrijske i ujedno  najveće svjetske knjižnice,  koja je imala     oko  700 000 svezaka.

Sl.6.( 276. pr. Kr., u libijskom gradu Cirena, Shahhat, Libija- 194. pr. Kr., Aleksandrija, Egipat )

Pod utjecajem antičke matematike proučavao je tri matematička problema: kvadraturu kruga, trisekcija kuta i duplikacija kocke. Najpoznatiji je po „prosijavanju“ skupa prirodnih brojeva. Taj se postupak naziva Eratostenovo sito. Eratosten je bio prvi koji je precizno izmjerio opseg Zemlje .

Sl.7. Ivana, Lucija i Eratosten

sl.8.Plakat  o Eratostenu

René Descartes

Učenici  Jelena Kecur i Mihael Klarić, ( 2j. ) su predstavili poznatoga matematičara, fizičara i filozofa René-a  Descartes-a.

Sl.9. René Descartes( 31.ožujka 1596. u La Haye u  Francuskoj- švedski dvor kraljice Kristine, 1650.)

Poznat je po svojoj filozofskoj izreci „COGITO ERGO SUM“ ( lat. mislim, dakle postojim).

Njegov doprinos u fizici je značajan; uveo je pojam količine gibanja i Zakon očuvanja količine gibanja. Zajedno s Snelliusom, objasnio je zakon loma te objasnio pojavu duge proučavajući lom svjetlosti u kapljici vode.

Najvažniji doprinos matematici je Kartezijev koordinatni sustav i smatra se začetnikom analitičke geometrije.

Sl.10.Jelena Kecur i Mihael Klarić( 2j)

Sl.11.plakat o Descartesu

RADIONICE:

sl.12. Tea traži karakteristične točke trokuta

Sl.13.prof.Augustinović provjerava točnost zadataka

Sl.14.prof.Vidaković pomaže u traženju karakterističnih točaka

Sl15.Majer, Sikra(3b), Župarić i Runjaić(1b) konstruiraju karakteristične točke trokuta

Rezultati radionica će biti vidljivi na plakatu u kantini. Pokušajte i sami pronaći rješenje problema 7 mostova ili ponoviti kako se konstruiraju visine, težišnice... Možda baš ti budeš iduće godine najbolji matematičar u svom razredu  :)

sl.16. Tea Rohaček

Sl.17.Ekipa koja je pripremila Svjetski dan matematike