12. Proljetna škola fizike učenika osnovnih i srednjih škola Vukovarsko-srijemske županije 4. lipnja 2022.

Autor: Tomislav Jozinović, 13. 6. 2022.

12. proljetna škola fizike održana je u Muzeju vučedolske kulture 4. lipnja 2022.

U prvom dijelu Proljetne škole fizike sudjelovali su nastavnici fizike zajedno sa svojim učenicima u jednostavnim i zanimljivim projektima koje je vodio gost predavač doc. dr. Stuart Kohlagen poznat kao fizičar nomad.

slika 1. Uvodno izlaganje doc. dr. Stuarta Kohlhagena

Radionice za nastavnike:

• Surprising water fountain
  • Spinning water pump
  • Water bottle membranophone
  • Thermometer

slika 2. Radionice s jednostavnim materijalima

S FB stranice doc. dr. Kohlhagena

Radionice za učenike:

U prekrasnom okruženju Vučedola učenici su aktivno sudjelovali u radionicama iz optike, mehanike fluida, dinamike...

slika 3. Radionice iz optike

slika 4. Radionice iz mehanika fluida

Demonstracijski pokusi učenika:

Učenici su nakon radioničkoga dijela Proljetne škole kratko predstavili svoje projekte. Imali smo priliku vidjeti prezentacije o: planetima u sunčevoga sustava, položaj zvijezda u Hertzsprug Russellovom dijagramu i  zanimljive pokuse: s magičnim novčićem, tlakom, bojama, elektricitetom, gibanjem fluida i dr.

slika 5. Prezentacije ostalih škola

Učenice naše škole: Natalija Fruk, 2. a, Ema Debelić i Dejana Galijaš, 3. e, pod vodstvom prof. A. Karaban izvele su zanimljive „mađioničarske trikove“ sa svjetlosti pod nazivom Optičke varke te objasnile: lom svjetlosti, totalnu refleksiju i objasnili zašto učenici na ispitima državne mature ne smiju na boci s vodom imati etiketu.

slika 6. Natalija Fruk, 2. a, Mađionačarski trikovi s novčićem

slika 7. Ema Debelić i Dejana Galijaš 3. e, Čaša s vodom kao povećalo/ Začađena žlica- zrcalo

slika 8. Članice AgroSTEM grupe Natalija Fruk, 2. a, Ema Debelić i Dejana Galijaš 3. e, s doc. dr. Stuartom Kohlhagenom i prof. A. Karaban

Nakon završetka Proljetne škole, puni novih iskustava i ideja koje ćemo primijeniti u učionici i demonstrirati drugim učenicima u slijedećoj školskoj godini jedva čekamo novu Proljetnu školu fizike.

Anita Karaban, prof. savjetnik

« Travanj 2024 »