Večer matematike

Autor: Ivona Turda, 17. 12. 2021.

Već šestu godinu za redom u našoj školi obilježavamo Večer matematike. Zbog trenutne epidemiološke situacije, ove su godine aktivnosti Večeri matematike održane tijekom cijelog tjedna na satima matematike.

Klikom na "više" pročitaje opširnije.

Učenici su se kroz brojne radionice lijepo zabavljali dok su na zabavan način vježbali matematiku. Profesorica Jasenka Augustinović izradila je zanimljive kvizove koje je provela s učenicima 1. a, 2. a i 4. b razreda. Kvizovi su imali natjecateljski karakter. Profesorica Anita Karaban provela je s učenicima 3. a i 3. e razreda radionicu Fraktali na kojoj su izrađivali Trokut Sierpi skog. Profesorica Sonja Nikolić je s učenicima na dodatnoj nastavi matematike odradila radionicu Crni Petar – funkcije, dok je profesorica Zrinka Vidaković s učenicima 1. b, 1. d, 2. b, 2. e i 2. h  razreda odradila radionice Ajnc – potencije, Tangram, Budi uvijek pozitivan i Fraktali.

Hvala svim učenicima na sudjelovanju!

Putem poveznice pogledajte kako je ove godine tekla Večer matematike.

Večer matematike 2021.

Još koja riječ o našim radionicama.

Tangram

Tangram je slagalica koja se sastoji od sedam standardnih dijelova, a to su:

• 2 velika jednakokračna pravokutna trokuta
  • 1 jednakokračni pravokutni trokut srednje veličine
  • 2 mala jednakokračna pravokutna trokuta
  • 1 kvadrat
  • 1 paralelogram

Naši su učenici pomoću tangrama složili različite oblike i slova. Svi oblici koji se slože imaju jednake površine.

Crni Petar – funkcije

S igrom Crni Petar vjerojatno su se svi susreli još u djetinjstvu. Cilj igre je prikupiti parove i riješiti se karte koja nema para – crnog Petra. Na zanimljiv način učenici su uparivali kartice funkcija i pripadajućih grafova.

Ajnc – potencije

Kartaška igra Ajnc ili 21 podloga je za ovu zanimljivu igru s potencijama. Igrajući igru naši su učenici ponavljali pravila za računanje s potencijama.

Budi uvijek pozitivan

U ovoj igri učenici su ponavljali računanje s cijelim brojevima. Pomoću ključa brojeva i slova otkrili su poruku koja je bila skrivena u matematičkim zadatcima.

Fraktali

Fraktali su beskonačni složeni uzorci koji su samoslični kroz različite korake. Najjednostavnije ih se može objasniti kao sliku koja je beskonačna.
Naši su učenici napravili razne fraktale kao što su Pitagorino stablo, Trokut Sierpi skog i Kochova pahuljica. Svi ovi fraktali krasit će naše učionice.

Zrinka Vidaković

« Travanj 2024 »