Riječ ravnateljice povodom Dana ustanove

Autor: Ivona Turda, 30. 11. 2021.

Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci osnovana je 30. 11. 1946. godine pod nazivom Savezna srednja poljoprivredno – strojarska škola, nakon čega mijenja nazive u Mašinski tehnikum, zatim Poljoprivredno školski centar te Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci.

Dan ustanove je dan kada se prisjećamo svih djelatnika i učenika koji su ušli u povijest ove Škole i učinili je upravo ovakvom kakva danas jest. Vrijeme je adventa koje nam budi nadu da će vrijeme koje je pred nama donijeti novu radost u hodnike i učionice Škole koje su sada već tri školske godine često bile prazne zbog epidemiološke situacije. Nastavnici i učenici su se uspješno prilagođavali novim uvjetima rada. Pod pritiskom novih uvijeta rada uzrokovanih epidemiološkom situacijom, prema različitim modelima redovno se odvijao odgojno-obrazovni proces sa svim svojim sastavnicama, od redovite nastave do praktične nastave i stručne prakse. Kao što se uvijek uspješno nosila sa svim potrebama vremena i učenika zbog kojih je Ona tu, i u ovim za mnoge teškim uvjetima postigli smo brojne rezultate kako u materijalnim resursima, tako i jačajući ljudske resurse koji su neprocjenjivi za svaku školu, pa tako i za našu jer naš kolektiv je upravo svojom raznolikošću poseban.

I dalje je Škola učeća zajednica gdje jedni od drugih učimo, stvaramo i nadopunjujemo se. Djela nastavnika i učenika govore više od riječi.

Kontinuirano radimo na stvaranju što boljih uvjeta za život i rad u Školi, stvarajući kulturu kvalitete u kojoj se svi dobro osjećaju i doprinose svojim potencijalima. Upravo sustavnim pristupom u kojem svatko od nas doprinosi, i ove godine smo obnovili i modernizirali puno toga što stvara bolje uvjete za realizaciju praktične nastave i stručne prakse u školskom vrtu. Radili smo na stvaranju boljih uvjeta rada u školskoj zgradi. Uz podršku naših osnivača i sredstvima europskih projekata stvaramo bolje uvijete za rad i razvoj.

Kontinuirano smo se stručno usavršavali na svim razinama, sudjelovali smo na natjecanjima koja su se održala prošle školske godine. Naši učenici zanimanja agrotehničar, šumarski tehničar, cvjećar i pekar sudjelovali su na natjecanju, gdje je učenica zanimanja pekar osvojila 1. mjesto na World skills natjecanju  učenika srednjih strukovnih škola.

Nastavnici su se usavršavali u znanju stranog jezika iz sredstava projekta, napredovalo se u zvanja: mentor, savjetnik i izvrsni savjetnik. Dodijeljena je nagrada za najbolje odgojno - obrazovne djelatnike, Održane  brojne edukacije nastavnika struke za rad u Centru za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi.

Kontinuiranom suradnjom s ustanovama i organizacijama u lokalnoj zajednici uključeni smo u društveni i kulturni život Grada i Županije: Vinkovačke jeseni, Uskrs, cvjetni korzo, Rimski dani, Advent i druge manifestacije. Naša škola je prepoznatljiva sugrađanima po aktivnostima i proizvodima naše učeničke  zadruge „Agro“.

Eko škola „Eko oko“ obnovila je status eko-škole, učenici i nastavnici naše škole obilježavaju različite manifestacije: Dani jabuke, Dani kruha, Dan voda, Dan planeta Zemlje i sl.

Tijekom godine nastavnici  i učenici su se uključivali u Erasmus+  projekte te su bili na međunarodnoj razmjeni u zemljama EU

U sklopu projekta. Trenutačno je u školi aktivno 5 Erasmus+ projekata: Posjet Španjolskoj, Grčkoj, planirani posjeti Francuskoj, Danskoj, Finskoj.

U ovoj godini započeli su radovi na izgradnji Regionalnog centra kompetentnosti za poljoprivredu, faza 1. Počele su aktivnosti za stvaranje Centra za suvremene tehnologije u obrazovanju u poljoprivredi, faza 2.

Gospodarski i društveni izazovi koji se danas pojavljuju mogu se riješiti isključivo obrazovanjem i stalnim učenjem. Svim našim učenicima, njihovim roditeljima, djelatnicima, suradnicima, partnerima, lokalnoj zajednici i osnivaču Vukovarsko-srijemskoj županiji, zahvaljujem na podršci u radu te se nadam daljnjoj suradnji.

Dragim učenicama, bivšim i sadašnjim, djelatnicima Poljoprivredno šumarske škole  Vinkovci  čestitam Dan Ustanove!!!

Ravnateljica: Ružica Zucić, dipl. ing.

« Travanj 2024 »